12

Po vitamíne D tu máme ďalší vitamín, ktorý je s ním veľmi úzko spojený, a dá sa povedať, že je jeho mladším bratom, pretože jeho dôležitosť sa vede podarilo objaviť len v posledných rokoch. Vitamín K2 je druhým vitamínom o ktorom by ste mali vedieť a ktorý ako zistíte si právom zaslúži privlástok dvoch veľkých KKvality a Kvantity života.


V prípade, že si chcete vypočuť najzaujímavejšie informácie o vit. K2, nastavte si prehrávanie od 29 – 48 min. 


 

Čo je vitamín K

Vitamín K je v tukoch rozpustný vitamín. Existujú dve prírodné formy:

Vitamín K1 (phylloqionone) nachádzajúci sa hlavne v zelenolistej zelenine (kel, kapusta, špenát, brokolica),  usadený v membráne chloroplastu, ktorá fotosyntetizujúca organela.

Vitamín k2 (menaquinone) vyskytujúci sa výlučne v tkanive a produktov zvierat spásajúcich trávu (MK4) a fermentovaných produktoch baktériami ako mesophillic, propionibacteria, Bacilus subtilis (MK7 a MK9) (ako natto, syry, kefír, kyslá kapusta…). Menaqionony sa ďalej delia na MK4 až MK 13 podľa dĺžky ich chemického (isoprenyl) reťazca. Pre nás budú najdôležitejšie MK4 a MK7, trocha MK9. Ostatné sú zatiaľ málo preskúmané.

Vitamín K3 (menadione) je syntetická forma vit. K, ktorá sa nazýva tiež vitamín K3 a je pridávaná do potravy veľkochovu hydiny a bravčového, z dôvodu, že sa zistilo, že zvieratá tak dlhšie prežijú a sú odolnejšie. Je to pomerne dobrá správa pre moderného človeka, pretože takýmto spôsobom sa aj človek stravujúci v bežných zariadeniach dostane k tomuto vzácnemu vitamínu ako uvidíte ďalej. Menadion sa v tkanive týchto zvierat konvertuje na MK4.

Vitamín milénia

Zatiaľ čo Vitamín K ako taký, už bol objavený v roku 1929 ako nevyhnutná látka pri zrážanlivosti krvi a vo vedeckom žurnáli bol nazvaný ako Vitamín Zrážanlivosti, trvalo to až do roku 1997 kým, odborná verejnosť zaoberajúca sa výskumom uznala jeho širší význam, vlastnosti a štruktúru. Najnovšie poznatky sú výsledkom testov len posledných 20 rokoch. Na základe čoho napríklad USDA (The U.S. Department of Agriculture’s) stanovila obsah K2 v potravinách len v roku 2006.

Vit. K2 bol už dokonca v roku 1945 zubárom Dr. Price-om nepriamo popísaný v jeho publikácií Výživa a fyzická degenerácia. Objavil látku, ktorú našiel v masle, ktorou sa mu darilo v kombinácií s olejom z treščej pečene zlepšovať kazy či iné prejavy podvýživy v chudobných častiach zeme (hlavne Afrika). Nevedel však, že ide o vit. K2 a tak ho nazval „aktivátor X“. Rovnako tak pozoroval, že skupiny ľudí, ktorí mali túto látku bežne strave sa vyznačovali pevným zdravým.

Funkcia vit. K

Vitamín K slúži ako koenzým pre K-dependentnú karboxylázu, čo je enzým pre syntézu 3 proteínov (prothrombin, Matrix Gla-proteín [MGP], osteokalcín) zapojených v zrážanlivosti krvimetabolizme vápnika v kostiach.

Prečo je dôležité akú formu prijímame ?

Na začiatok je dôležité si vysvetliť ako to v tele funguje. Po perorálnom príjme akejkoľvek formy vit. K, sa vstrebaním cez tenké črevo, začnú všetky formy zoskupovať v lipoproteínovej častici tzv. chylomikron.

Čo je dôležité, že toto usporiadanie nie je náhodné. MK7 sa koncentrujú pri jadre, K1 v strede, zatiaľ čo MK4 po okrajoch. Následne sa lymfatickými kapilárami transportujú krvou do pečene. V krvnom obehu začínajú tkanivá (obličky, srdce, mozog, pohlavné orgány, kosti…) nasycovať hlavne MK4.

Zvyšné časti vit. K, ktoré sa nevstrebali skončia v pečeni, kde hlavne MK7 sú naspäť cez LDL a vLDL lipoproteíny posielané do kostí. Väčšina vit. K1 je tu degradovaná a vylučovaná močom a stolicou preč.  MK7 je 3x efektívnejšia ako K1 v aktivácií osteokalcínu, podľa vedcov, ktorí sa zaoberajú výskumom vit. K 20 rokov.

Metabolizmus vit. K je rýchly. Špeciálne vit. K1 je po 3-4 hod. od konzumácie potravy zmetabolizovaný. MK4 je preferované väčšinou tkanív, zatiaľ čo MK7 slúži prevažne kostiam. Najväčšie zásoby sú v mozgu, hrudnej chrupavke, pankrease, slinných žľazách a pohlavných orgánoch. 30Vylučuje 20% močom, 50% žlčou v stolici.

MK4 alebo MK7 ?

Formy vitamínu K2 (MK4 a MK7) majú tiež svoje špecifiká. Na internete koluje mýtus, že MK7 je účinnejší ako MK4 z dôvodu, že je v krvi dostupný dlhšie. MK4 je veľmi rýchlo vstrebané z krvného obehu tkanivami (mozog, žľazy, pohlavné orgány, bunky), čo ho naopak robí preferovanou zlúčeninou.

MK7 ostáva v krvi dlhšie to je pravda, ale zatiaľ je málo štúdií, ktoré medzi sebou porovnávali tieto dve formy, aj keď prirodzenejší zdroj sa javí MK4, keďže si ho syntetizujú všetky prežúvavé zvieratá (v malej miere aj človek) o čom hovorí aj tento graf a štúdia Journal of Molecular Endocrinology.

Porovnanie foriem K2 v aktivácii génov GDF15 a STC2 v osteoblastoch (bunkách kostného tkaniva), ktoré sa podieľajú na stavbe kostí a chrupaviek. Záver MK4 najúčinejšie, MK7 neaktivovalo gény.

 Zdravotné benefity mimo zrážania krvi vit. K2

  • Prevencia pred ochorením srdca a obličiek

Ukladanie vápnika v artériách okolo srdca je veľké riziko poškodenia srdca ako aj obličiek. Z tohto dôvodu čokoľvek čo znižuje akumuláciu vápnika je prevenciou. 14 miliónov ľudí umrelo v roku 2012 na kardiovaskulárne choroby.

V roku 1980 bolo zistené, že vit. K je potrebný k aktivácií proteínu osteokalcín, ktorý sa nachádza v kostiach aby sa vápnik uložil v kostiach  a zuboch.

Matrix Gla-proteín (MGP) je ďalší vitamín K-dependent proteín, ktorý sa objavil o 10 rokov neskôr a nachádza sa v cievnom systéme, ktorý hrá mimoriadne dôležitú úlohu v kalcifikácií. Neaktivovanie tohto proteínu spôsobuje ukladanie vápnika v cievach a mäkkých štruktúrach.

Rotterdamská observačná štúdia, ktorá skúmala 4600 mužov 3 roky, zistila, že tí čo mali vyšší príjem vit. K2, mali o 52% nižšiu pravdepodobnosť kalcifikácie artérií, a 57% znížené riziko úmrtia na cievne choroby v nasledujúcich 7 – 10 rokoch.

Dr. Schurgers na základe tejto štúdie,  poznamenáva:

Že medzi inaktivovaným MGP a mikrokalcifikáciou je veľmi úzke spojenie. Čo vedie     k predpokladom, že deficit vit. K môže byť príčinou aterosklerózy.

Dr. Mercola zase prezradil, že:

V 70 rokoch, keď študoval MGP bol na lekárskych školách absolútne neznámy, čo je dôvod,    prečo je nevyhnutné aby sa doktori neustále vzdelávali.

Dnes spája osteoporózu, srdcové choroby a cukrovku s jasným nedostatkom vit. K2.

  • Zdravie kostí a nižšie riziko osteoporózy

Z rovnakých dôvodov, sa naopak znižuje riziko vzniku osteoporózy, ktoré hrozí hlavne seniorom a ženám po menopauze.

3 ročná štúdia na 244 ženách po menopauze zistila, že tie, ktoré brali K2 suplementy, mali         oveľa pomalšie zníženie hustoty kostného tkaniva.

Dovolím si však pripomenúť, že dostatok minerálov a živín je jedna vec, avšak s hustotou kostí, je veľmi úzko spojená aj fyzická aktivita a vyvolávaný tlak na tkanivá.

  • Môže zlepšiť zubné zdravie

Opäť tu hrá rolu osteokalcín, ktorý spúšťa mechanizmus rastu nového dentínu, čo je vápnikové tkanivo pod sklovinou zubu.

Aj keď sú tieto výsledky vyvodzované na základe zvieracích štúdií, v prácach Dr. Prica boli popisované prípady, keď pomocou oleja z treščej pečene a surového masla s vit. K2 za 7 mesiacov docielil zahojenie 42 otvorených kazov v 24 zuboch.

Rovnako sa mu podarilo vyskúmať, že podávanie tejto kombinácie u 6 pacientoch znížilo počet baktérií lactobacilus acidophilus v ústnej dutine z 323 000 na 15 000.

Zdôrazňuje sa, že pri týchto procesoch  je nevyhnutná synergia všetkých látok vit. A, D, K2.

  • Rakovina

Observačná štúdia sledujúca 11 000 mužov publikovaná v The Europian Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition (EPIC) odhalila, že zvýšený príjem vit. K2 môže redukovať vznik rakoviny prostaty o 35%. Autor uvádza, že vit. K1 nemal žiadny efekt.

  • Zdravie mozgu a neurologické ochorenia

Mozog obsahuje jedny z najväčších koncentrácií vit. K2 v tele, predovšetkým MK4.

Dr. Price zistil, že podávaním spomínanej kombinácie masla s olejom z treščej pečene dokázal úspešne znižovať výskyt epileptických záchvatov.

Dr. Schurgers uvádza štúdie, ktoré zistili, že vit. K2 by mohol prechádzať chorobám ako Alzheimer, Parkinson, Skleróza multiplex a iné.

  • Sexuálne zdravie

Dr. Masterjohn uvádza, že vit. K2 optimalizovať pohlavné hormóny. Mužom pomáha zvyšovať testosterón, a ženám pomáhať normalizovať hodnoty hormónov pri syndróme polycystických vaječníkov (PCOS).

Koľko vit. K2 potrebujeme ?

Na základe súčasného výskumu sa odporúča 100 – 200 μg. Jeden z najväčších odborníkov na vit. K, Dr. Cees Vermeer odporúča absolútne minimum 45 μg vit. K2 denne. Žiadne oficiálne odporúčanie pre vit. K2 nie sú.

Túto dávku prijať zo stravy nie je nemožné, ale ani ľahké. Obzvlášť pokiaľ nekonzumujeme denne bryndzu, kvalitné mäso, vnútornosti a podobne. Potom je dobré skombinovať stravu s doplnkom, ideálne spolu s vit. D3. Takúto kombináciu odporúčam hlavne na jeseň, zimu.

Ako prijať dostatok vit. K2 z jedla ?

Už sme si povedali, že spoliehať sa na dostatok vit. K zo zeleniny je nedostačujúce. Človek dokáže konvertovať len 5 – 15% K1 na K2 (MK4). Navyše kapacita je obmedzená na 200 μg K1.

To znamená, že sme odkázaní na príjem zo stravy. Najbohatší zdroj predstavuje Natto (950μg/ 100g MK7), čo je fermentovaná sója z Japonka a husacia pečeň (370 μg/100g). Tieto jedlá nie sú najobľúbenejšie a dostupnejšie pre väčšinu ľudí.

Ďalšími výbornými zdrojmi sú žĺtka (40μg / 100g), maslo pasúcich sa kráv (15μg/ 100g), tvrdé (Jarlsberg – syr pôvodom z nórska najväčší zdroj až 200μg/ 150g, ale aj Gouda, Emental 70μg/ 100g, ovčie a kozie syry) a mäkké syry ( Brie, bryndza). Forma a množstvo vit. K2 v syroch závisí od typu baktérií.

Zdôrazňujem, že aby sa v mlieku alebo tkanive zvieraťa nachádzal vit. K2, musia byť zvieratá chované na tráve.

Samozrejme ako som spomínal, niektoré veľkochovy hydiny a bravčového pridávajú zvieratám do stravy syntetický menadion (vit. K3) a tak nedávne zistenia na prekvapenie ukázali, že aj tieto zvieratá majú v svojom tkanive MK4, ale dokonca aj MK9, 10 a 11 a to až 200 mcg v 130g. Zatiaľ sa, ale nevie nakoľko efektívne sú tieto formy. Čo je malé požehnanie pre ľudí stravujúcich sa vo fastfoodoch a ľahostajne voči sebe.

 


Najlepšie doplnky vit. K2

Suplementy by nikdy nemali nahrádzať poriadnu stravu. Aká je poriadna strava ? Prirodzená a jednoduchá, ideálne individuálne prispôsobená. Pretože v strave sú všetky látky v správnom množstve a pomere, ktoré vytvárajú synergické prepojenie.

Nežijeme v dokonalom svete a preto pokiaľ vám najbohatšie zdroje vit. K2 nechutia, nemáte prístup ku kvalitným potravinám alebo ste napr. vegán, odporúčam kombináciu MK4 s MK7 bez GMO sóje a bioidentickým pôvodom a teda nasledovné:

Na trhu je mnoho doplnkov, moje kritéria boli cena, forma, dávka a dostupnosť (poštovné):

  1. Thorne Research D3/K2

Tento suplement sa predáva vo forme roztoku s kvapkadlom. Rovnako ho nájdeš v kombinácií s vit. D3, čo je dôvod, prečo je to u mňa číslo 1. Odporúčam ho však ľuďom, ktorí sa kvalitne stravujú a len na obdobie medzi septembrom a aprílom. Obsahuje 600 kvapiek. 1 kvapka 5OO IU D3 a 100 μg K2 (MK4).

  1. Innovix Labs Full Spectrum Vitamin K2

90 kapsul. Obsahuje MK-4 (500 μg) a MK-7 (μg100) v bioidentickej forme. Vydrží 3 mesiace.

  1. Life Extension Super K

90 kapsúl s komplexom vit. K1, K2 (MK4 až 1 mg, MK7 200 μg). Vydrží 3 mesiace

Vit. K2 je pomerne teplotne stabilný, ale náchylný na svetlo. Preto by ste ho mali skladovať a kupovať v tmavých nepriehľadných sklách či plastových obaloch. Rovnako tak skladovať. Doplnky sa odporúčajú užívať aspoň s 20g tuku alebo s jedlom.

ČOSKORO BUDE MOŽNÉ OBJEDNAŤ AJ TU

Ako sa meria vit. K2 ?

Aktuálne nie je veľa dostupných a spoľahlivých testov pre verejnosť. Rovnako nie je také jednoduché zmerať deficientnosť vit. K2. Samozrejme v zahraničí už pracujú na štandardizácií a vývoji.

Aktuálne VitaK a ImmunoDiagnostic Systems pracujú na monitorovaní statusu vit. K u pacientov testovaním dp-ucMGP v krvi – jednoducho pomer aktivovaného a neaktivovaného matrix Gla proteínu v krvi z čoho sa vyvodí záver.

Vitamín K sa bežne odhaduje prostredníctvom prothrombínu ešte u pacientov, ktorí berú antikoagulanty, teda časom zastavenia krvácania. Ale to nie je spoľahlivá metóda, ktorá by pojednávala o deficientnosti.

Rizikové faktory deficientnosti a skupiny ľudí

  1. Novorodenci – z dôvodu nízkej priepustnosti vit. K cez placentu a nízkeho obsahu v materskom mlieku
  2. Ľudia s chorobami malabsorbcie ako cystická fibróza, celiakia, ulceratívna kolitída môžu mať problém s optimálny absorbovaním vit. K
  3. Ľudia s vysokým obsahom neaktivovaného osteokalcínu a MGP v krvi
  4. Vegáni, ak nekonzumujú fermentovanú sóju (natto, miso, tempeh).
  5. Pacienti s chronicky poruchou funkcie obličiek (odporúča sa až 400mcg denne)

Hrozí mi riziko predávkovania ?   

Hypotetické vedľajšie účinky takmer žiadne. The Food and Nutrition Board (FNB) at the Institute of Medicine of the National Academies nestanovila žiadnu hornú hranicu pre vit. K, pretože neboli zistené na ľuďoch ani zvieratách žiadne vedľajšie reakcie.

Dokonca ani dlhodobé užívanie 45 mg denne 4MK (225 násobok odporúčanej dávky), nevyvolalo žiadne vedľajšie účinky ani známky toxicity.

Interakcie s liekmi

Pacienti s problémamy zrážanlivosti krvi, ktorí berú antikoagulačné lieky (antikoagulačné rodenticídy) ako warfarin (coumadin), phenprocoumon, acenocoumarol a tioclomarol by mali mali byť opatrí.

Dr. Schurgers radí aby boli pacienti zodpovední. Nechali si najprv zmerať PT (prothrombin) a na základe toho prispôsobili príjem vit. K1 a K2 po konzultácií so svojim lekárom. Neodporúča sa úplne vyhýbať všetkému čo obsahuje vit. K.

Antibiotiká (hlavne Cefobid) sú potenciálnym rizikom zničenia vit. K produkujúcich baktérií a tak zníženia hladiny vit. K.

Vrátiť sa na článok TOP 4 minerály a vitamíny + zoznam neoficiálnych, ktoré chýbajú väčšine populácie

https://authoritynutrition.com/vitamin-k2/
chrismasterjohnphd.com/2016/12/09/the-ultimate-vitamin-k2-resource/
http://www.westonaprice.org/translations/x-factor-is-vitamin-k2-czech-translation/#sthash.lXE5YDYb.dpuf The menaquinone (vitamin K2) content of animal products and fermented foods.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/
https://www.inspire.com/groups/national-osteoporosis-foundation/discussion/vit-k2-mk4-or-mk7-which-is-better/ http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/01/11/vitamin-k1-k2.aspx http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/10/12/vitamin-k2-benefits.aspx http://intraspec.ca/284.pdf
Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako „manažér zdravia“ pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu. Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom. Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Ak sa ti páčil tento článok, nezmeškaj nový a ostaň informovaný. Rovnako sa môžeš tešiť na 30 dňovú Lifestyle Academy, ktorá ťa každý deň niečo naučí.

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami + Návod na zostavenie jedálnička podľa individuality, denného harmonogramu a cieľa.

Vaše údaje sú u nás v bezpečí spracované podľa slovenskej a európskej legislatívy. Potvrdením tlačidla vyjadrujete súhlas so spracuvaním podľa zásad vašich údajov. Žiadny SPAM. Odber možné zrušiť kedykoľvek.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho zdieľať: